pirotechnik15gda / 2 WYROBY / 3 ZWIĄZKI KRUSZĄCE 

Związki kruszące

Urotropina

- roztwór formaliny (aldehydu mrówkowego) 40 %
- roztwór amoniaku 25 %
- papierek lakmusowy
- zlewka
- talerz
- rondel
- termometr

Reakcję należy przeprowadzać tak, aby temperatura mieszaniny nie przekroczyła 12 °C. Jeżeli temperatura zostanie przekroczona na skutek dodania zbyt dużej ilości amoniaku to można cały roztwór wylać do zlewu. Weź zlewkę i wlej do niego 40 cm3 formaliny, umieść to w mieszaninie wody z lodem. Weź 30 cm3 amoniaku i wkraplaj powoli do chłodzonej formaliny. Po dodaniu całej ilości amoniaku całość dokładnie wymieszać. Roztwór wlej na talerz i umieść go na rondlu z podgrzewaną wodą. Roztwór należy zatężyć przez odparowanie wody. Podczas odparowywania należy badać odczyn roztworu - musi być cały czas alkaliczny (zasadowy). Jeśli nie będzie, to urotropina ulegnie rozkładowi. Aby temu zapobiec będziesz dodawał co jakiś czas parę kropel amoniaku. Po odparowaniu ok. połowy wody na dnie talerza zgromadzi się biały osad. Należy go odsączyć, przemyć bardzo małą ilością zimnej wody, a następnie przekrystalizować z alkoholu etylowego.

UWAGA!!!
Stężony roztwór amoniaku ma właściwości żrące, ponadto roztwory te posiadają charakterystyczny nie miły zapach.

Kwas pikrynowy

- fenol
- stężony kwas siarkowy
- stężony kwas azotowy
- zestaw do sączenia

10 gram fenolu rozpuść w 40,5 ml kwasu siarkowego. Wlej powoli, kroplami ten roztwór do 27 ml kwasu azotowego. Po ustaniu burzliwej reakcji ogrzewaj przez 10 minut na łaźni wodnej. Po ostygnięciu kwas pikrynowy krystalizuje w drobnych, żółtych kryształach. Kryształy odsączyć na lejku i ostrożnie wysuszyć (najlepiej pomiędzy dwoma warstwami bibuły).

UWAGA!!!
Mieszanina nitrująca jest substancją silnie żrącą, dlatego pracując z nią trzeba używać gumowych rękawic i zachować ostrożność.

Kwasu pikrynowy z aspiryny

- tabletki aspiryny (Polopiryna S)
- alkohol etylowy 96 %
- stężony kwas siarkowy
- azotan potasu
- woda destylowana
- zestaw do sączenia
- dwie zlewki
- parownica
- talerzyk
- bagietka

Pokruszyć 20 tabletek aspiryny w szklanym pojemniku. Dodać 1 łyżeczkę wody i zarobić całość na pastę. Dodać 1/3 do 1 filiżanki alkoholu (ok. 100 ml) do pasty aspirynowej; mieszać podczas nalewania. Przefiltrować mieszaninę. Wyrzucić sączek z stałymi pozostałościami. Wylać ciecz do parowniczki. Odparować alkohol i wodę z roztworu umieszczając parowniczkę w rondlu z gorącą wodą tak aby woda nie wlała się do środka. Parowniczkę dobrze by było umieścić na drewnianym klocku lub czymś innym co jest dobrym izolatorem aby nie miała styczności z metalem. Po odparowaniu pozostanie biały proszek. Woda w rondlu nie powinna wrzeć. Ma mieć temperaturę gorącej kąpieli. Wlać 1/3 filiżanki (ok. 80 ml) kwasu siarkowego do zlewki. Dodać białego proszku. Ogrzewać słoik na łaźni wodnej. Po 15 minutach wyjąć z kąpieli. Mieszanina powinna mieć żóŁto-pomarańczowy kolor. Dodać 3 płaskie łyżeczki (ok. 15 gram) azotanu potasu; mieszać żywo podczas dodawania. Roztwór powinien zmienić kolor na czerwony, a później z powrotem na żółto-pomarańczowy. Ostudzić roztwór do temperatury pokojowej mieszając co jakiś czas. Wlej powoli mieszaninę do 1-1/4 filiżanki (ok. 300 ml) zimnej wody i poczekaj aż wystygnie. Przefiltruj mieszaninę do zlewki. Na sączku pozostanie jasnożółty osad. Przemyj osad 20 ml wody. Umieść osad na talerzyku na ok. 2 godziny.

Nitroceluloza

- stężony kwas siarkowy
- stężony kwas azotowy
- 100 procentowa bawełniana (np.wata)
- szklany pojemnik (zlewka)

Odmierzamy 25 ml kwasu azotowego i wlewamy do pojemnika szklanego. Następnie odmierzamy 40 ml kwasu siarkowego i powoli wlewamy po ściankach pojemnika z kwasem azotowym. Przy tej operacji wydziela się dużo ciepła ,dlatego najlepiej jest umieścić naszą substancję w kuwecie z zimnš wodą. Po ok. 10 minutach jak nam to wszystko ostygnie zanurzamy trochę waty i przykrywamy pojemnik. Całość pozostawiamy na ok 25 minut. Następnie wyjmujemy watę i płukamy w roztworze wody i sody oczyszczonej, a po chwili przemywamy dużą ilością wody, pozostawiamy do wysuszenia, przechowujemy w suchym miejscu i z dala od ognia.

 
   1 TROCHĘ TEORII
   2 WYROBY
      3 ZWIĄZKI KRUSZĄCE
      4 PROCHY
      6 SUBSTANCJE ZAPALAJĄCE
      7 INNE-CIĘŻKIE
      8 ELEKTRONIKA
      WYROBY PIROTECHNICZNE
   PODSTAWY
   FORUM
   Pirotechnik15gda
 
Copyright ©2007 by pirotechnik15gdahttp://www.stronaw24.zafriko.pl

solllen22222^^^^^^gren

Kreator Stron www